2019 YKS BAŞARILARIMIZ

2019 YKS GURUR TABLOMUZ

LİSE

Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi, Emine Örnek Eğitim Kurumlarının üçüncü kurumu olarak ; 2004–2005 Eğitim Öğretim yılında hizmete girmiştir.
Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi, İlköğretim okuluyla birlikte aynı eğitim kampüsü içerisinde yer almaktadır. Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi'nin hedefi Üst Eğitim Kurumları için gerekli bilgi ve becerileri kazanmış aktif bireyler yetiştirmektir. Büyük hizmet gelişiminde olan Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi'nin yeni binası Emine Örnek Eğitim Kurumlarının 60 dönümlük arazisi üzerinde 2008 Eylül'ünde hizmete açılmıştır.
Bu kampüste, son teknolojileri içeren her türlü özel derslikler ve teknoloji sınıfları bulunmakta olup gelişen ve değişen eğitim dünyasına öğrencilerin daha çabuk ve etkin bir şekilde adaptasyonları sağlanmaya çalışılmıştır.
Özel Anadolu Liseleri arasında akademik düzeyde ÖSS'de Türkiye 1.liği olan kurumumuz Bursa'nın ve Türkiye'nin gözde kurumlarındandır.
Bu bağlamda eğitim misyon ve vizyonumuza uygun olarak , etkin öğretmen , etkin öğrenci ve etkin sınıf kavramları yaşama geçirilmiştir.
İDARİ KADROMUZ


FÜLYA ADIR
KOLEJ VE FEN LİSESİ MÜDÜRÜ
Özel Emine Örnek Lisesi'nde 2005 - 2006 öğretim yılından itibaren kademeli olarak 4 yıllık program uygulamaya konulmuştur. Okulumuzda haftalık ders saati 40 saat olarak uygulanmaktadır. 40 saatin 35 saati ders, 3 saati etüd, 2 saati Rehberlik ve Sosyal Etkinlik olarak plânlanmıştır.

Akademik Birimler:

Fen Bilimleri Alanı (Sayısal)
Alana Kaynaklık Eden Dersler : Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleridir.
Sayısal ağırlıklı puan türünde öğrenci alan lisans programlarını görmek için tıklayın
 


Türkçe Matematik Alanı (Eşit Ağırlıklı)
Alana Kaynaklık Eden Dersler : Dil Anlatım, Türk Edebiyatı, Matematik dersleri.
Eşit ağırlıklı puan türünde öğrenci alan lisans programlarını görmek için tıklayın
 


Sosyal Bilimler Alanı (Sözel Ağırlıklı)
Alana Kaynaklık Eden Dersler : Dil Anlatım, Türk Edebiyatı, Tarih ve Coğrafya dersleri.
Sözel ağırlıklı puan türünde öğrenci alan lisans programlarını görmek için tıklayın
 


Yabancı Dil Alanı (Y. Dil Ağırlıklı)
Alana Kaynaklık Eden Dersler : Dil Anlatım, Türk Edebiyatı ve Yabancı dil dersleridir.
Yabancı dil ağırlıklı puan türünde öğrenci alan lisans programlarını görmek için tıklayın2006 - 2007 Öğretim yılından itibaren II. Yabancı Dil ders saati sayısı 4 saat olarak belirlenmiştir. Okulumuz öğrencileri International Services in Education (ISE) sınavları SLEP Testte %100 başarı sağlayarak yabancı dil düzeylerinin geldiği noktayı ortaya çıkarmışlardır.

Ayrıca okulumuz, AIESEC-Özel Emine Örnek Okulları organizasyonuyla birçok yabancı öğrenciyi 2 ay boyunca ağırlamış ve bu sürenin sonunda bir şölen düzenleyerek hem farklı kültürleri aynı ortamda bir araya getirmiş ve dil gelişimine de katkı sağlamıştır.

Beden Eğitimi ve Spor Etkinlikleri Özel Emine Örnek Lisesinde Kapalı Spor Salonu, Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Açık Spor Alanları (Çim futbol sahaları, tenis kortları, basketbol, mini golf sahası) bulunmaktadır. Öğrencilerimiz havuzda ve diğer spor alanlarında fiziksel aktivitelerini sürdürürken, sporun sağlıklı yaşamın en önemli ögesi olduğunu bizzat yaşamaktadırlar.

Satranç turnuvaları, tiyatro, uluslararası halk oyunları , Uludağ'da kayak, doğa gezileri ile bireyin sosyal çevrenin vazgeçilmez bir parçası olduğunu yine yaşayarak öğrenmektedirler. Açık Spor Alanlarımız hafta sonlarında belirlenen saatler içerisinde velilerimizin kullanımına da sunulmaktadır.

PROJELER

 TÜBİTAK PROJESİ - 2014

Kimya Öğretmeni Pınar Bezci’nin danışmanlığında Miran Esma Etkeser ve Ege Türkmen tarafından hazırlanan “Tekstil Yüzeylerinde Mineral Esaslı Maddelerin Güç Tutuşurluğunun Araştırılması” projesi,9 kimya projesi arasına girerek sergiye hak kazanmıştır.
Sergi sonunda jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu proje Kimya 2. lik ödülüne layık görülmüştür.

 TÜBİTAK PROJESİ - 2013
Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi Biyoloji dalında “Endemik bir tür olan Astragalus sibthorpianus bitki ekstraktının akciğer kanseri hücre soyu üzerine sitotoksik ve apoptotik etkilerinin invitro incelenmesi” projesi ile 11.sınıf öğrencileri Elif ERÇELİK, Elif ACUR ve Rehber öğretmenleri Nilgün ÖZCAN KAFA Güney Marmara Bölge 1.si olarak Ankara’da yapılacak Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandılar.
 TÜBİTAK PROJESİ - 2011
Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencileri TÜBİTAK 2011 Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Araştırma Projeleri Yarışmasında Kimya dalında "Deniz Kabuklarını Kullanarak Su Kirliliğinin Azaltılması" projesi ile, Marmara Bölge 1. si olmuştur.
Ankara Bölge 1. lerinde yarışan Emine Örnek Anadolu Lisesi Bu yıl proje yarışmasında 5111 adet rekor sayıda proje katıldı. 29 – 31 Mart tarihlerinde 1096 proje sergilenmeye hak kazandı. Katıldıkları ulusal finalde ‘’Deniz kabuklarıyla Su Kirliliğinin Azaltılması ‘’ projesiyle Kimya dalında ‘’Teşvik Ödülü” alarak TÜBİTAK’tan ulusal başarıyı getirdi.
Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencileri TÜBİTAK 2011 Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında Bilgisayar dalında "Gerçek Zamanlı Tehdit Algılama ve Erken Uyarı Sistemi Uygulaması" projesi ile, Marmara Bölge 2. si olmuştur.
 TÜBİTAK PROJESİ - 2010
Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi 10.sınıf öğrencimiz , TÜBİTAK 2010 Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında Bilgisayar dalında "Nette Münazara" projesi ile, GÜNEY MARMARA BÖLGE 1.si olmuştur.
 TÜBİTAK PROJESİ - 2009

Özel Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi 11.sınıf öğrencimiz ‘Rübik Küpü (Zeka Küpü) Çözen Robot' projesi ile Tübitak'ın ‘Ortaöğretim Öğrencileri arası Araştırma Projeleri' yarışmasında okulumuzu temsil etmiş ve MARMARA BÖLGE 2.si olmuştur.

Özel Emine Örnek Lisesi 10. sınıf öğrencileri, TÜBİTAK-Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen 36. Ortaöğretim Öğrencileri Arası 4. Bölge Araştırma Projeleri Yarışmasında "Bitkisel Yağlar ve Atık Bitkisel Yağlardan Biyodizel Eldesi" projesiyle Final grubuna kalarak okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.
 EKO-OKUL KÜLTÜRÜ
3 yeşil bayraklı, Avrupa Çevre Vakfı Üyesi olan okulumuzun Eko-okul felsefesiyle, "Çevremizin" gelecekteki insanların bize bir emaneti olduğu anlayış ve uygulamalarıyla; Ekolojik Tarım için ayrılan bahçede öğrencilerimiz, organik tarım yaparak ,görerek ve yaşayarak uygulama yapmaktadır.
 OLAĞANÜSTÜ DURUMLAR YARDIM PROJESİ (ODYE)
Bursa'nın Mustafa Kemalpaşa İlçesine bağlı Karaköy'de çıkan yangın nedeniyle, Özel Emine Örnek Lisesi öğrencilerinin önderliğinde oluşturulan Olağanüstü Durumlar Yardım Ekibi yangının hemen ardından öğretmenlerinin rehberliğinde Karaköy'e ulaşmış, bölge halkının sorunlarını yakından görme fırsatı yakalamıştır. Okula dönüşlerinde yardım kampanyası başlatılmış ve okulumuz öğrencilerinin olağanüstü duyarlılık göstermesiyle kısa sürede 8000 YTL'lik nakit yardımı toplanmış ve bölgeye ulaştırılması için Mudanya Kaymakamı Ali ÇINAR'a teslim edilmiştir. Toplumsal hizmet olarak kabul edilen bu projeler geliştirilerek sürdürülecektir.
 AIESEC

Özel Emine Örnek Lisesi öğrencileri AIESEC-Özel Emine Örnek Okulları organizasyonuyla farklı ülkelerden birçok yabancı öğrenciyi 2 ay boyunca ağırlamış ve bu sürenin sonunda bir şölen düzenleyerek farklı kültürleri aynı ortamda bir araya getirmiştir.

Düzenlenen şölende her ülkenin konuk öğrencileri okulumuz mutfağında geleneksel yemeklerini pişirerek, oluşturulan stantlarda şölene katılan konuklara sunarak, onlara aynı anda farklı kültürlerin lezzetlerini tatma imkânı sağlamışlardır. Bu organizasyon çerçevesinde kurulan dostluklar halen sürdürülmektedir.

                 


HUKUK FAKÜLTESİ TADIMLIK DERSİ
14.03.2020
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ MUN KONFERANSINDA GURUR YAŞATAN EMİNE ÖRNEKLİLER
14.03.2020
SOSYAL SORUMLULUK KULÜBÜ HAYVAN BARINAĞINDA
06.03.2020
EMİNE ÖRNEK FEN LİSESİ VE KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTE TANITIM GEZİSİNDE
06.03.2020
KABATAŞ LİSESİNDE MÜNAZARA
06.03.2020
EMİNE ÖRNEK KOLEJİ’NİN GENÇ DİPLOMATI PORTEKİZ’DE
06.03.2020
YAZAR BAHTİYAR ASLAN İLE SÖYLEŞİ
04.03.2020
EMİNE ÖRNEK LİSELELERİN SOSYAL SORUMLULUK KULÜBÜ ÜYELERİNİN HUZUREVİ ZİYARETİ
22.02.2020
 

ÖĞRENCİLERİMİZ

 EĞİTİM ÖĞRETİM
LİSE SINIFLARINDA: Müfredat programı dışında öğrencilerimizin (Fen Bilimleri, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Yabancı Dil) hazırlamak için Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngilizce derslerini kapsayan özel geliştirme programları uygulanır. Öğrencilerimizin hedefledikleri üniversite ve mesleklere olan ilgileri bilimsel yöntemlerle izlenir ve bu alanlara yönlendirilir. Okulumuzun, çağdaş araç-gereç ve teknolojileriyle donatılmış laboratuarlarında öğrencilerimiz fenle ilgili olarak edindikleri bilgileri; inceleme, araştırma ve deneylerle pekiştiriyorlar. Tüm derslerimiz multimedia destekli olarak işlenmektedir.
 ÖĞRENCİLERİMİZİN HAKLARI VE SORUMLULUKLARI
1) Her Emine ÖRNEKLİNİN kendini geliştirme hak ve sorumluluğu vardır.
2) Her Emine ÖRNEKLİ karşılıklı saygı, sevgi, güven ve hoşgörü ilkesine göre davranmalıdır. Her öğrenci saygı görme hakkına ve başkalarına saygılı olma sorumluluğuna sahip olmalıdır. Yönetici, öğretmen, öğrenci ve çalışanlar arasındaki hitaplar karşısındakine saygı ifade etmelidir.
3) Kurallara itiraz edebilir, ancak o kural değişene kadar uymalıdır. Her öğrenci haksızlık karşısındaki itirazını insan hakları ve görgü kuralları çerçevesinde dile getirme hak ve sorumluluğuna sahiptir.
4) Her Emine ÖRNEKLİNİN karşılaştığı ve üstesinden gelemediği sorunların çözümünde yardın isteme hakkı ve ilgili birimlere başvurma sorumluluğu vardır (Sınıf Öğretmeni, Ders Öğretmeni, Müdür Yardımcısı, Rehberlik Servisi, Okul Müdürü vb.)
5) Herkesin belirlenen kurallara uyulmasını bekleme hakkı ve bu kurallara uyma sorumluluğu vardır.
6) Öğrencilerin okula ait akademik ve sosyal haberler ile önemli günleri içeren duyurular hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için çıkan her bülteni ve duyuruyu velilerine ulaştırma sorumluluğu vardır.
 OKULUN FİZİKSEL ORTAMININ KULLANIMI
1. Her Emine ÖRNEKLİ çevresini ve okul eşyalarını temiz tutmak ve korumak sorumluluğunu üstlenir.
2. Herkesin sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim görme hakkı, buna karşılık kullanılan alanların temizliğine katılma sorumluluğu vardır.
3. Sınıflar, koridorlar, bahçe, tuvaletler, yemekhane "Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak" ilkesine göre uygun kullanılır.
4. Merdivenlerden inip çıkarken sağ taraf kullanılır.
5. Öğrenciler sabah okula girişlerinde cep telefonlarını ve elektronik aygıtlarını multimedya dolabına bırakırlar ve acil durumlarda Müdür veya Müdür Yardımcısından izin alarak kullanabilirler.
    Akşam çıkışta alırlar.
6. Kütüphane, laboratuarlar (Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar) konferans salonu Müzik dersliği, Spor salonu gibi ortak kullanım alanlarında kullanım yönergelerine uyulur .
 SINIF İÇİ KURALLAR
1. Sınıfın temizlik ve düzeninden o sınıfın öğrencileri sorumludur.
2. Her gün bir öğrenciye sınıfın derse hazırlanması ve genel düzeni sağlamak için nöbet görevi verilir.
3. Ders sırasında aşağıdaki kurallara uyulması beklenir;
a) Derse hazırlıklı gelme,
b) Dersi dinleme ve aktif katılma,
c) Birbirinin sözünü kesmeme, parmak kaldırarak konuşma,
d) Arkadaşlarına saygılı olma, fiziksel görünüş ya da düşünceleri ile alay etmeme, birbirine el şakası yapmama,
e) Ders sırasında hangi nedenle olursa olsun sınıf dışına çıkmama,
f) Sınıfa ipod, cep telefonu getirmeme,
g) Sınıf içinde her türlü yiyecek ve içecek bulundurmama.
 DEVAM İLKELERİ
1. Derslere giriş-çıkış randevulaşma gibi konularda zamanında gelme ilkesi daima göz önünde bulundurulur.
2. Servisten inen öğrenci kahvaltısını yapar ve sınıfına çıkar.
3. Öğrencinin mazereti nedeniyle okula gelemeyeceği gün ailesi tarafından okula telefonla bilgi verilir.
4. Ara derslere hiçbir şekilde geç kalınmaz.
5. Zorunlu nedenlerle okuldan erken ayrılması gereken öğrenci ancak velisi nezaretinde ve ilgili müdür yardımcısından alınacak izinle okuldan ayrılır.
 BAYRAK TÖRENLERİ
1. Tüm öğrenciler, öğretmenler, idareci ve kendine özel görev veya yazılı izin verilmemiş olanların dışındakiler törenlere katılmak zorundadırlar.
2. Bayrak törenleri Emine ÖRNEKLİ imajını yükseltecek bir hava içinde gerçekleştirilir.
3. Ulusal Marşımızın doğru biçimde, hissederek ve millî duygularımızın gücünü ortaya koyan bir coşku ile söylenmesini sağlamak her Emine ÖRNEKLİNİN görevidir.
4. Bayrak törenlerinden sonra okul marşı söylenir.
 SERVİS KURALLARI
1. Öğrenciler servislerde oturarak seyahat ederler.
2. Servis temizliğine dikkat edilir. Aracın içinde bir şey yiyip içilmez.
3. Öğrenciler birbirlerine ve servis şoförüne saygı kuralları içinde davranırlar.
4. Sabah servislerinde, servis saatinden beş dakika önce öğrencilerin beklemeleri gerekmektedir.
5. Aracın içinde sürücünün dikkatini dağıtacak davranışlarda bulunulmaz.
6. Pencereden dışarı sarkılmaz.
7. Hiçbir şekilde aracın güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlarda bulunulmaz.
8. Üst sınıflardaki öğrenciler daha küçük öğrencileri korumak ve onlara yardımcı olmak sorumluluğunu alırlar.
9. Servislerde belli bir radyo istasyonu dinlenmektedir. Bu nedenle öğrenciler CD getirerek çalmasını istememelidirler.
10. Öğrenciler, servisten okul bahçesinde inerler ve sınıflarına giderler. Her ne sebep olursa olsun okul dışında inilmez.
11. Son ders zili çaldıktan 10 dakika sonra servisler hareket ederler. Bu nedenle öğrencilerin bu süre içinde servislerinde hazır bulunmaları gerekir.
12. Öğrenciler, velilerinden izin almadan inecekleri durak haricinde bir yerde inmeyi talep edemezler.
13. Sabah ya da akşam kendi servisi dışında bir servisten yararlanacak öğrencinin velisinden izin kâğıdı getirmesi zorunludur. Bu izin kâğıdında yararlanılacak servisin numarası, adres ve telefonu yazılı olmalıdır.
14. Velilerimiz servislerden yararlanmaları durumunda servis yöneticisinden izin almalıdır.
15. Öğrenciler servislerle ilgili dilek ve şikâyetlerini servis yöneticisi Cemal DEMİREL'e bildireceklerdir.
 YEMEKHANE KURALLARI
1. Her öğrenci birbirinin hakkına saygı göstererek yemek alma sırasına girer ve yemeğini alır.
2. Yemekten sonra yemek yediğimiz masayı temiz bırakmamız esastır.
3. Yemekhane dışında herhangi bir yiyecek yenmemeli, her türlü yiyeceğimizi yemekhanede yemeliyiz.
 GİYİM İLKELERİ
KIZ ÖĞRENCİLER (Tören Kıyafeti) ERKEK ÖĞRENCİLER (Tören Kıyafeti)

-Koyu renk okul ayakkabısı
-Lacivert etek
-Kısa okul Çorabı (Kışın siyah külotlu çorap)
-Beyaz Lakost (Yaz kısakol-Kış uzunkol)

-Koyu renk okul ayakkabısı
-Lacivert pantolon
-Beyaz Lakost (Yaz kısakol-Kış uzunkol)

 ÖĞRENCİLERİMİZİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

- Pazartesi ve Cuma günleri TÖREN KIYAFETİ ile gelinmesi gerekmektedir.
- Saç Bakımı (Kızlar : Uzun ise toplanacak veya örülecek, Erkeköğrenciler tıraşlı olacaktır)

Not : Kıyafetlerin içlerine öğrenci isimlerinin yazılması zorunludur.

 ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARINI İNCELEME
Bir öğrencide kabul edilemeyen bir davranış görüldüğünde; davranışın şekline göre değerlendirme yapılır.
* Birinci görüşme: Öğrenci sınıf veya ders öğretmeni tarafından görüşmeye alınır. Davranış değiştirme yolları hakkında yönlendirici bir çalışma yapılır. Bu çalışmada izlenen yöntem "Öğrenci Gözlem Formu" ile belgelenir.
* İkinci görüşme: Öğrencide olumlu yönde davranış değişikliği olmamışsa, sınıf öğretmeni tarafından rehberlik servisine iletilir.
* Üçüncü görüşme: Olumsuzlukların devam etmesi halinde durum rehberlik servisi tarafından okul idaresine bildirilir. Sınıf veya ders öğretmeni, müdür yardımcısı, rehberlik danışmanı ile birlikte öğrenci görüşmeye alınır. Gerekli görülürse bu aşamada veli ile bağlantı kurulur ve çözüm için aile ile işbirliği yapılır. Bu aşamaya kadar yapılan çalışmalar hakkında bir rapor yazılır. Bütün bu görüşmeler sonunda durumunda değişiklik olmayan öğrenci hakkında disiplin işlemi yapılır.

SINIF GEÇME SİSTEMİNDE OKUTULACAK DERSLER
Öğretim programları, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri yönünde bireysel farklılıklarına ve yönelecekleri alan özelliklerine uygun ortak genel kültür dersleri, alan dersleri ile seçmeli derslerden oluşur. Ortak genel kültür dersleri, alan dersleri ile seçmeli derslerin her birinin haftalık ders saatleri, hangi sınıf ve yıllarda okutulacağı MEB mevzuatına göre belirlenir.

ORTAK GENEL KÜLTÜR DERSLERİ
Madde 7 - Ortak genel kültür dersleri, her öğrencinin okulu bitirinceye kadar almakla yükümlü olduğu derslerdir. Bu dersler, bütün öğrencilere asgari ortak genel kültür vermek, toplum sorunlarına duyarlı, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmak bilincini ve gücünü kazandırmak amacına yöneliktir.

SEÇMELİ DERSLER öğrenciyi, hedeflediği yüksek öğrenim programlarına veya mesleğe, iş alanlarına yönelten ve ona bu yönde gelişme imkânı sağlayan derslerdir.

 

REHBERLİK

Değerli velilerimiz;
Rehberlik "bireyin, kendini gerçekleştirmesine yardım etmektir" şeklinde tanımlanabilir. Kendini gerçekleştirme; bireyin kendini tanıması, çevrede kendisine açık olan fırsatları öğrenmesi, gizil güçlerini geliştirmesi, çevresine uyum sağlaması süreçlerini de içerir. Kendini tanıması ile beden ve zihin yeteneklerini, hoşlandığı ve hoşlanmadığı faaliyetleri, psikolojik ihtiyaçlarını, hayattan neler beklediğini, tutum ve değerlerini tanıması kastedilmektedir. Kişinin kendini tanımasına yardımcı olmak rehberliğin birinci işlevi; bireye, toplumda açık gelişme olanakları ve uyması gereken kurallar hakkında bilgi verme rehberliğin diğer işlevidir.
Rehberlik Servisimiz, eğitim öğretim yılı boyunca tüm öğrenci veli ve öğretmenlerin başvurabileceği bir birimdir. Rehberlik servisimizde sunulan hizmetler rehberlik servisinin talebi üzerine olabileceği gibi, doğrudan öğrenci, veli veya öğretmenden de gelebilmektedir. Okulumuzda bilimsel bir anlayışla sürdürülmekte olan "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri"nde öğrenci merkezli, sevgi, saygı ve  insanlık değerlerinin ön planda tutulduğu teknikler kullanılarak öğrencilerin eğitim öğretim ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Önleyici ve koruyucu rehberlik ve psikolojik

danışma etkinlikleri de kullanılarak çocuklarımızın daha güvenli, sağlıklı bir okul ve aile yaşamına kavuşmalarına yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. Servisimizde yapılan tüm çalışmalarda gizlilik ve gönüllülük esastır. Çalışmalar gerçekleştirilirken okul yönetimi, öğretmenler ve velilerle işbirliği yapılarak uyum içinde çalışmaya özen gösterilmektedir.
En derin saygı ve sevgilerimizle...  Rehberlik Servisi
 ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARR
Öğrenci tanıma çalışmaları :
Her öğrenci için okula geldiği andan itibaren bir dosya açılır ve bu dosya sınıf öğretmenine verilir. Bu dosyada öğrencinin özgeçmişini içeren bir tanıma fişi bulunur. Daha sonra o öğrenciye uygulanan her türlü test ve değerlendirme sonuçları bu dosyaya konur. Öğrenci sınıfını geçtiğinde dosya yeni sınıf öğretmenine geçer. Böylece hem öğrenci izlenmiş hem de öğretmenlerin öğrenciyi tanıması için zaman kazanılmış olur.

Öğrenci Bilgilendirme Çalışmaları :

Bu çalışmalar; Sınıf, şube ve bireysel düzeyde olup yaş ve ilgileri doğrultusunda yapılır.

Bireysel Görüşmeler :
Öğrencilerin her türlü sorunları ve özel durumlarında bireysel görüşmeler yapılır. Kendi sorunlarını çözmeleri için destek olunur. Psiko-sosyal ve akademik başarıları desteklenir. Mesleki yönelimleri için yönlendirilir.

Grup Görüşmeleri :
Öğrencilerin ortak ihtiyacı olan bilgilendirmelerde grup görüşmeleri yapılır. Bu yöntem bazı sorunlar karşısında yalnız olmadığını fark etmeleri, başkalarının da benzer sorunları olduğunu hissettirmeleri grup etkileşimi ile çözüme ulaşma fırsatı bulmaları için kullanılır.

Mesleki Yönlendirme Etkinlikleri :
Uygulanan testler ve yapılan gözlemlerle öğrenciler, meslek seçiminde kendilerine yol çizebilmeleri için desteklenirler.
Meslek uzmanlarından da yardım alınarak meslekler tanıtılır.
Kendilerine uygulanan testler ve başarı grafikleri ile bu meslekleri örtüşmeleri için yol gösterilir.

İletişimi Geliştirme Çalışmaları :
Bu çerçevede, müzik şölenleri, geziler, öğrenci kurulunun düzenlediği turnuvalar vb. etkinliklerle öğrenciler arasında iletişimin geliştirilmesine katkıda bulunur.

Kendini ve Çevreyi tanıma, ilgi ve yeteneklerini anlama çalışmaları :
Uygulanan test ve anketlerle kendi ilgi ve yeteneklerini görme fırsatları bulurlar.
Kurucu ve üst okul ziyaretleri, meslek unvanları ile karşılaşarak çevreyi tanırlar.
Kulüp çalışmaları ile öğrenciler ilgi ve yeteneklerini geliştirme ve projelerle kendilerini gösterme fırsatı bulurlar.

Sosyal becerileri geliştirme etkinlikleri :
Bu etkinliklerle öğrenciler, ilgileri doğrultusunda sosyal alanlarda paylarına düşeni yapmayı öğrenirler.
Sosyal yardım kurumlarını ziyaret yaparak insanlara karşı duyarlı olmayı öğrenirler.

Etkili Çalışma, Stres kontrolü ile ilgili çalışmalar :
Konferanslar, meslek unvanları ile etkileşimler grup paylaşımları ile etkili çalışma yöntemlerini öğrenirler.
Kendi algılama ve öğrenme kanallarını öğrenerek etkili çalışma yöntemlerini öğrenirler.
Stres kontrol egzersizlerini deneyerek kendilerini kontrol etme becerileri geliştirirler.
 VELİLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR
Veli Bilgilendirme Çalışmaları :
Veli eğitim programımız her yıl okul açıldığında ilk bir ay içinde, tarih ve konu başlıklarıyla Web Sitemizde yayınlanır. Her sunumun arkasından 1 hafta içinde konunun kısa bir metni de web sitesine konur.

Velilerle Bireysel Görüşmeler :
Öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ya da velilerimizin talepleri olduğunda randevu sistemiyle bireysel görüşmeler yapılır.

Veli-Okul Etkinlikleri :
Okul aile birliğinin de katılımıyla velilerimiz ve öğretmenlerimizin ortak yürüttüğü etkinlikler gerçekleştirilir. Örn. Anneler günü şenliği, piknik ve geziler, veli-öğretmen korosu gibi…

Basılı materyalle bilgilendirme çalışmaları :
İhtiyaca bağlı olarak velilere, iletilen duyuru yazıları belirlenmiş konuları içeren broşürler, kritik zamanlarda hazırlanan yazılar, karnelerle birlikte verilen yazılar vb. ulaşılmaya çalışılır.

TKY bilgilendirme çalışmaları :
Okulumuz UKH'ne katıldığı için çalışanlar/öğrenciler ve veliler bazında bilinçlendirme ve yapılan etkinliklerle ilgili olarak eğitim toplantıları düzenlenir. Ya da yapılan veli toplantılarında kısa açıklamalar şeklinde velilere bilgi aktarıldı.

Çevre Çalışmaları :
Okulumuz EKO-SCHOOL projesinin de üyesidir. Bu doğrultuda da veli ve öğrencilerimizin katılımıyla projeler yürütülmektedir. Örneğin okulumuzun yanında ayrılmış 7 dönümlük ekolojik tarım alanı bu çalışmalarının da biridir.

Sosyal Yardım Çalışmaları :
Öğrencilerimin sosyal yardım bilincini geliştirmek amacıyla kurulan, sosyal yardım ekibinin çalışmaları ile ön plana çıkmaktadır.Sosyal hizmet kurumlarına yardım ve ziyaretler,Örn : Karaköy yangınında öğrencilerimizin köyü ziyareti, aralarında toplanan paranın iletilmesi gibi çalışmalar ile duyarlılık arttırılmaya çalışılmaktadır.
 ÖĞRETMENLERE YÖNELİK EĞİTİMLER
Hizmet içi eğitim çalışmaları :
Eğitimin sürekliliğine olan inancımızla ve kaliteyi bir yaşam biçimi olarak benimseyerek, değişen dünyaya hizmet içi eğitimlerle ulaşılmaya çalışılmaktadır.

TKY eğitimleri :
UKH'ne katılmakla birlikte kurumumuzda yoğun bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Sınıf içi rehberlik çalışmaları :
Sınıf rehber öğretmenleri rehberlik servisiyle ortak çalışmalarını yıl boyu sürdürerek, akademik, sosyal ve kişisel alanlarda öğrencilerimize rehberlik yapmaktadırlar.

Rehberlik etkinliklerinin kullanım kılavuzları :
Her yıl program dahilinde belirlenen rehberlik etkinlikleri, öğrencilerin kendilerini ve çevrelerini tanıma, iletişim becerilerini kazanma amacı gütmektedir. Bu etkinliklerin nasıl uygulanacağı ile ilgili kılavuzlar rehberlik servisi tarafından hazırlanarak öğretmenlere iletilir.

Bireysel destek çalışmaları :
Öğretmenlerimizin gün boyunca, sınıf içinde yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak çözüme ulaşmada bilgi ve destek verilir.

Öğrenci kurulu destek çalışmaları :
Okulumuzun öğrenci meclisi her yıl Ekim ayının son haftasında demokratik katılımla seçilir. Seçilen öğrenci meclisi bir hafta sonra toplanarak kendi içinden oylama yoluyla öğrenci kurulunu seçer.
Öğrenci kurulu ayda bir kez, öğrenci meclisi yılda üç kez toplanır. Öğrenci kurulu başkanı aynı zamanda OGYE'nin de üyesidir.

TKY bilinçlendirme çalışmaları :
Öğrenci Kurulu , Çevre Etkinlik Grubu, Sosyal Yardım ve Dayanışma Etkinlik Grubu, Onur ve disiplin kurulları ile Rehberlik Servisi işbirliği yaparak öğrenciler arasında kalite bilincini geliştirme etkinlikleri yürütülür.
Bu etkinliklerle ilgili bazı örnekler vermek gerekirse;

İletişimi geliştirme ve akran istismarını önleme kampanyaları

Çevreye saygı, ekolojik tarım, dönüşebilir atıkların toplanması

Ağaçlandırma çalışmaları

Sosyal yardım çalışmaları

Elektrik enerjisi elde etme projesi

Çevre temizliğine, tasarrufa yönelik etkinlikler

Uluslararası projelere katılım.........vb.

 

TOPLULUKLAR

 
 BASINDA LİSEMİZ ARŞİV

Olay-Çekirge
29.01.2014

Hürriyet-Bursa
22.01.2014

Bursa Hakimiyet-Magazin
09.01.2014

Hürriyet-Bursa
28.10.2013

Bursa Hakimiyet
27.10.2013Hürriyet - Bursa
06.03.2013

Hürriyet - Bursa
03.01.2013

Bursa Hakimiyet
20.12.2012

Olay
16.06.2012

Belle Magazin
12.04.2012Belle Magazin
12.04.2012

Bursa Hakimiyet
06.04.2012

Bursa Hakimiyet
03.04.2012

Olay
03.04.2012

Bursa Hakimiyet
26.03.2012Hürriyet Bursa
24.03.2012

Bursa Hakimiyet
23.03.2012

Hürriyet Bursa
08.03.2012

Bursa Hürriyet
06.03.2012

Olay
28.02.2012Olay
25.02.2012

Olay
22.02.2012

Hürriyet Bursa
13.02.2012

Olay
09.02.2012

Kent
08.02.2012Bursa Hakimiyet
07.02.2012

Hürriyet Bursa
27.01.2012

Bursa Hakimiyet
23.01.2012

Hürriyet Bursa
23.01.2012

Olay
21.01.2012Kent
17.01.2012

Olay
17.01.2012

Yeni Dönem
16.01.2012

Haber Magazin
16.01.2012

Kent
15.01.2012Bursa Haber
06.01.2012

Bursa Hakimiyet
02.01.2012

Hürriyet Bursa
30.12.2011

Mudanya
29.12.2011

Olay
28.12.2011Hürriyet Bursa
25.12.2011

Kent
24.12.2011

Olay
24.12.2011

Gerçek
23.12.2011

Yeni Dönem
23.12.2011Bursa Hakimiyet
19.12.2011

Kent
18.12.2011

Bursa Hürriyet
08.12.2011

Olay
06.12.2011

Bursa Hürriyet
04.12.2011Bursa Hakimiyet
04.12.2011

Bursa Hakimiyet
03.12.2011

Bursa Hakimiyet
02.12.2011

KENT
30.11.2011

Bursa Hakimiyet
30.11.2011Olay
30.11.2011

Gerçek
30.11.2011

Bursa Hakimiyet
30.11.2011

Olay
30.11.2011

Bursa Hürriyet
28.11.2011Bursa Hayat
23.11.2011

Kent
23.11.2011

Bursa Haber
23.11.2011

Bursa Hakimiyet
22.11.2011

Bursa Hakimiyet
21.11.2011Kent
20.11.2011

Kent
20.11.2011

Bursa Hakimiyet
20.11.2011

Bursa Hürriyet
13.11.2011

Bursa Hakimiyet
12.11.2011Meydan
01.11.2011

Posta
30.10.2011

Kent
26.10.2011

Kent
25.10.2011

Olay
25.10.2011Bursa Hürriyet
24.10.2011

Bursa Hürriyet
19.10.2011

Bursa Hakimiyet
19.10.2011

Bursa Hürriyet
19.10.2011

Olay
19.10.2011Bursa Hakimiyet
19.10.2011

Hürriyet Bursa
10.10.2011

Kent
06.10.2011

HABER TURK SPOR
01.08.2011

Olay
01.08.2011Bursa Hakimiyet
01.08.2011

Haber Türk
26.07.2011

Bursa Gercek
26.07.2011

Olay
26.07.2011

Bursa Hakimiyet
26.07.2011cumhuriyet
23.07.2011

Bursa Hürriyet
23.07.2011

Bursa Hakimiyet
21.07.2011

Bursa Hakimiyet
20.07.2011

Bursa Hakimiyet
07.07.2011Hürriyet Bursa
25.06.2011

Kent Gazetesi
24.06.2011

Mudanya Gürses Gazetesi
10.06.2011

Hürriyet BURSA
01.06.2011

Meydan Gazetesi
31.05.2011Kent Gazetesi
31.05.2011

BURSA Hakimiyet
31.05.2011

Gerçek Gazetesi
31.05.2011

Yeni Dönem Gazetesi
31.05.2011

Kent Gazetesi
26.05.2011Gerçek Gazetesi
26.05.2011

Kent Gazetesi
24.05.2011

Hürriyet BURSA
23.05.2011

Gerçek Gazetesi
23.05.2011

Meydan Gazetesi
23.05.2011Meydan Gazetesi
23.05.2011

Gerçek Gazetesi
23.05.2011

BURSA Hakimiyet
22.05.2011

Meydan Gazetesi
07.04.2011

Meydan Gazetesi
07.04.2011Yeni Dönem Gazetesi
07.04.2011

Olay Gazetesi
07.04.2011

BURSA Hakimiyet
07.04.2011

Hürriyet BURSA
07.04.2011

BURSA Haber
07.04.2011BURSA Hakimiyet
04.04.2011

Hürriyet BURSA
04.04.2011

Posta Gazetesi
20.03.2011

BURSA Hakimiyet
12.03.2011

BURSA Hakimiyet
12.03.2011Hürriyet BURSA
11.03.2011

Meydan Gazetesi
11.03.2011

BURSA Hayat Gazetesi
10.03.2011

BURSA Hakimiyet
05.03.2011

Kent Gazetesi
26.01.2011Hürriyet BURSA
26.01.2011

Meydan Gazetesi
25.01.2011

Olay Gazetesi
07.01.2011

Hürriyet BURSA
03.01.2011

BURSA Hakimiyet
03.01.2011Kent Gazetesi
02.01.2011

Kent Gazetesi
29.12.2010

Meydan Gazetesi
28.12.2010

Hürriyet BURSA
28.12.2010

BURSA Hakimiyet
22.11.2010Olay Gazetesi
18.11.2010

Hürriyet BURSA Gazetesi
10.10.2010

BURSA Hakimiyet Gazetesi
10.10.2010

Meydan Gazetesi
06.10.2010

Bursa Hakimiyet
14.08.2010Meydan Gazetesi
14.08.2010

Kent Gazetesi
14.08.2010

Meydan Gazetesi
28.07.2010

Gundem16.com
17.07.2010

Bursa Hakimiyet Gazetesi
16.07.2010Nilüfer
13.07.2010

Bursa Hayat
13.07.2010

Kent Gazetesi
13.07.2010

Yeni Dönem Gazetesi
13.07.2010

Bursa Haber
13.07.2010Hürriyet Bursa
09.07.2010

Hürriyet Bursa
09.07.2010

Örnek mezunlar başarılarını kutladı...
21.06.2010

Emine Örnek'te mezuniyet coşkusu
18.06.2010

Olay > Emine Örnek'in gurur günü
18.03.2010Bursa Hakimiyet
04.03.2010

Kent > Başarınını 'Örnek 'adresi
12.02.2010

Olay gazetesi > Emine Örnek'in ÖSS başarısı
12.02.2010

Bursa Hakimiyet > Örnek ilk 6'da
11.02.2010

Olay > Emine Örnek'ten yabancı dil başarısı
29.01.2010Bursa Hakimiyet > Örnekliler gurur dolu
26.01.2010

Hürriyet Bursa > Emine Örnek'in büyük başarısı
28.12.2009

Bursa Hakimiyet > Demokrasi Sınavı
25.10.2009

Bursa Hakimiyet > Emine Örnek Fen ve Anadolu Lisesi'nden uluslararası gurur
29.08.2009

Bursa hakimiyet > Örnek öğrencilerin mezuniyet sevinci
03.07.2009Bursa Hakimiyet > Mezuniyet heyecanı
02.07.2009

Bursa Hakimiyet > Gururlandıran Başarı
26.06.2009

Bursa Hakimiyet > Coşku ve hüzün bir arada
22.06.2009

Bursa Hakimiyet > Adım adım AB'ye
23.02.2009

Hürriyet Bursa > Öğrencilerin büyük başarısı
02.01.2009Hürriyet Bursa >
22.06.2008

Hürriyet Bursa >
20.06.2008

Bursa Haber >
20.06.2008

Bursa Hakimiyet >
17.06.2008

BURSA Hakimiyet
16.04.2008Bursa HABER
15.04.2008

Bursa Hakimiyet
17.12.2007
YUKARI