SPOR KULÜBÜ

Kulübümüz 2001 yılı Haziran ayında Emine Örnek Okulları kurucularımızdan Dr. Mahmut Nedim Örnek önderliğinde kurulmuştur. Çeşitli spor etkinliklerinin yanında eğitimsel, sosyal ve sanatsal etkinlikleri de amaçlayan kulübümüz 5 spor dalında federasyona katılmayı gerçekleştirmiştir. Kulüp 2001 yılında Yüzme-Tenis-Voleybol-Basketbol-Kayak ana branşlarında etkin çalışmalara başlamıştır.
Genel eğitimin ayrılmaz bir parçası olan spor, okullarda sosyalleşme sürecinin en önemli bir boyutudur. Spora başlamadan önce çocuğunuzun spor yapmaya engel olabilecek sağlık sorunlarının olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuğun yaşı, fiziksel durumu göz önünde bulundurularak, hangi sporlara yatkın olduğuna karar verilir. Spor, çocuklarımıza fiziksel gelişiminin yanında psikolojik ve sosyal yönden gelişiminde de büyük katkılar sağlamaktadır. Hareketsizlik ve aşırı kilo sonucunda erişkin dönemde oluşabilecek kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve diğer sağlık sorunlarının oluşması spor ile engellenebilir.Ana okulunda ve 1. sınıflarda eğitim gören öğrencilerimizin fiziksel gelişimleri için en uygun spor dalları yüzme ve jimnastiktir. Kurumumuzda küçük sınıflarda yüzme sporu zorunludur. Spor yeteneklerinin yönlendirilmesi ve organizasyonunda alt yapı çalışmalarını, Türkiyede ve Bursa ilinde en başarılı bir şekilde kurumumuz uygulamaktadır.

Emine Örnek Okullarının eğitim felsefesinin özünü oluşturan "Aktif ve sosyal bireyler yetiştirmek için spor branşlarında" yaygın katılımcılık ; hedef alınmaktadır.
Bu amaçla kış, sonbahar, ilkbahar ve yaz spor okulları etkinlikleri yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.
Eğitim kurumlarında yapılan spor etkinlikleri sosyalleşme sürecinin ilk basamaklarını oluşturur. Bireysel ve ekipsel sporlarda kurallara uyma, disiplin ve taktik anlayışı, hedef için yapılan planlı egzersizler sonucu sağladıkları iletişim ve kazanacakları özgüven ile çocuklarımız daha etkili bir yapı ve düşünce yapısına kavuşacaklardır. Spora verdiğimiz alt yapı çalışmaları sonucu okulumuzun hedeflediği TÜRKİYE dereceleri ve uluslararası başarıları bizleri onurlandırmaktadır.

Dr. Mahmut Nedim Örnek

BASKETBOL

Özel Emine Örnek Kolejinde Basketbol branşında çalışmalarıma ilkokul 3.sınıftan itibaren seçtiğimiz sporcularla başlıyor, İlkokul Ortaokul ve Lise okul basketbol takımlarımızla mücadele ediyoruz. Aynı zamanda Örnek Kolej spor kulübü olarak ta Minik, Küçük, Yıldız ve Genç erkekler kategorisinde kurumumuzu Bursa ilinde ve Türkiye’de başarılı sonuçlar alarak temsil etmekteyiz.

Emine Örnek Koleji Basketbol takımları deneyimli antrenörler eşliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Alt yapıda sınırlarımız Bursa ilini aşarak Türkiye’de takip edilen ve en önemlisi eğitimle beraber Türkiye’de en iyi temsil eden kurum olarak vizyon üstlenmiştir. Zaten aldığımız sonuçlar ve yetiştirdiğimiz sporcuların Milli takım ve Üst düzey profesyonel spor kulüplerinde görev alması bunun en önemli kanıtıdır.

VOLEYBOL

Özel Emine Örnek Kolejinde Voleybol, ilkokul 3. Sınıftan itibaren seçilen kız öğrencilerimiz tecrübeli antrenörler gözetiminde çalıştırılmaktadırlar. Küçük, yıldız ve genç takım olarak okul ve kulüp müsabakalarına katılan öğrencilerimiz, eğitim öğretimdeki başarılarını voleybol branşında da Bursa ve Türkiye’de ismini duyurarak sürdürmektedirler.

YÜZME

ALPKAN ÖRNEK
Yıldız - Genç-Büyük
BESTE KANTAR
Yıldız - Genç
BENGİSU ZEKİ
Yıldız
İZEM DOĞRUTEKİN
Yıldız -Genç
BERKAY SAYGIN
Yıldız
RIFAT GÖBELEZ
Genç
MERT UMUT DURMAZ
Yıldız - Genç
BAŞAK AZMAN
Yıldız
CEREN DENİZ TÜRKEŞ
Yıldız

KAYAK

Özel Emine Örnek Kolejinde Kayak, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerimiz Uludağ’da branşında uzman tecrübeli kayak antrenörleri gözetiminde çalıştırılmaktadırlar. Öğrencilerimiz hafta sonu ve sömestre dönemlerinde Uludağ’da düzenlenen kayak kamplarında kayak eğitimi almaktadırlar.

TENİS

Okulumuzun açık spor alanlarında öğrencilerimizin boş vakitlerinde değerlendirebilecekleri sentetik zemin kaplı 2 tenis kortu bulunmaktadır. Daha çok sosyal etkinlik amaçlı kullanılan kortlarda öğrencilerimiz tenis tekniklerini geliştirmekte, yarışabilecek düzeye gelen öğrencilerimiz ise il içerisinde düzenlenen ferdi müsabakalara katılmaktadır

 

YOGA VE DANS

Spor kulübümüzün fitness salonunda, okul velilerine, okul personeline, ayrıca dışarıdan spor yapmak isteyen ve spor kulübümüze üye olanlara aerobik, step, yoga, jimnastik ve tae bo dersleri verilmektedir.Ayrıca okul öğrencilerine yoga ve dans dersleri de öğretilmektedir. Okul öğrencilerimiz, gün içerisinde belirtilen etkinlik ders saatlerinde fitness salonunda kullanırken, üyelerimiz ise akşamları 17:00 - 21:30 saatleri arası salonumuzu kullanmaktadır.

 

MASA TENİSİ

Okulumuzdaki masa tenisi faaliyeti sosyal etkinlik olarak sürdürülmektedir. Öğrencilerimiz boş zamanlarını, okul içi düzenlenen turnuvalara katılarak değerlendirmektedir.

 

SATRANÇ

Yaklaşık iki bin yıldır varolan satranç, soyut ile somut arasındaki ilişkiyi vurgulaması ve zihinsel gelişime sağladığı önemli olumlu etki sebebiyle giderek bir oyun olmaktan çıkmış, bir eğitim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bizler satrancı öğrenme, öğretme, paylaşma, yaratma, rekabet etme, eğlenme, disiplin, kendi başına çalışma ve bilgi üretme aracı olarak görüyor ve hem yarışma, kazanma - kaybetme kültürünü geliştirme ve hem de boş zamanları değerlendirme etkinliği olarak çocuklarımıza kazandırıyoruz.

Okulumuzda uzman öğretmenimiz eşliğinde, ana sınıflarından başlamak üzere dört yıl boyunca her öğrenciye satranç eğitimi verilmektedir. Üçüncü sınıftan sonra ise isteyen öğrenciler satranç topluluklarına ve kulübüne katılarak satrançla ilgilenmeye devam etmektedirler. Ayrıca organize edilen turnuvalar ve yarışmalarla öğrencilerimizin ders dışı saatlerini verimli ve eğlenceli bir şekilde geçirmeleri de sağlanmaktadır.

Satranç dersleriyle amaçlanan öncelikli fayda, öğrencilerimizin karşılaştırma yapabilme, doğru ve hızlı karar verebilme, risk alabilme ve yenilgiyi kabul edebilme gibi zihinsel ve kişisel kazanımlara ulaşmalarını sağlamak; daha sonraki amaç ise satranca meraklı öğrencilerimizle çeşitli yöresel ve ulusal hatta müsabakalara katılarak öğrencilerimize okulunu temsil etme, yeni arkadaşlıklar kurma, farklı heyecanlar yaşatma imkanı sağlamaktır.

Öğrencilerimizce elde ettiğimiz çeşitli dereceler ve aldığımız birçok ödüller ise bizim için birer gurur kaynağımız olmuştur.

 

  
M.BATUHAN DAŞTAN
Türkiye–Avrupa
Dünya Şampiyonu
Milli Takım Oyuncusu
SUDE HEREKLİOĞLU
Türkiye–Avrupa Şampiyonu
Dünya üçüncüsü
Milli Takım Oyuncusu
ÇİĞDEM ONUR
Türkiye İkincisi

Milli Takım Hav.Sporcusu
ALTUĞ BOZYAKA


Milli Takım Hav.Sporcusu
ANIL BERK ERDOĞAN


Milli Takım Hav.Sporcusu
BORA SATIR


Milli Takım Hav.Sporcusu

MİNİ GOLF

Daha çok öğrenciye spor yaptırmayı amaçlayan Emine Örnek Eğitim kurumları bünyesinde çok çeşitli spor etkinlikleri yanında Bursa'da ilk olarak okulumuz açık spor alanlarında kurduğumuz ve öğrencilerimizin sosyal amaçlı faydalanabilecekleri 9 ayrı üniteden oluşan mini golf etkinliği yapılmaktadır.Basit oyun kurallarından oluşan mini golf oyununda her oyun başlangıç noktası olan numaralı alandan başlar, top oyun alanının kenar ve köşelerinde kaldığında 10cm içeriden vuruş yapılır. Her oyun için 6 vuruş hakkı vardır.6 vuruş sonunda topu deliğe atamayan oyuncunun oyun hanesine 7 ceza rakamı yazılır. Topun oyun alanı dışına çıkması halinde oyun tekrar başlangıç noktasından başlatılır. 9 ünitelik parkur tamamlandığında en az vuruş puanı ile oyunu tamamlayan oyunu kazanır.

 

AİKİDO

Japon samuraylarına ait bir savunma sporu olan Aikido Ai=Sevgi, hoşgörü ve barış, ki=Enerji, do=Yol anlamına gelmektedir. Aikido teknikleri insana yaşamda uyum sağlamayı ve ruhsal yönden eğitmeyi öğreten fiziksel egzersizlerdir. Bu egzersizlerin temelinde zarar vermeden kendini savunma anlayışı yatmaktadır. Okulumuzun öğrencileri hafta sonları spor tesislerimizde açtığımız yaz ve kış spor okullarında Aikido eğitmenleri tarafından çalıştırılmaktadır.

 

SPOR BAŞARILARIMIZ

YUKARI